2000 öncesi SGK'lılar dikkat! Borçlanma tarihiniz 2000 yılı öncesiyse emekli maaşını daha avantajlı şekilde artırabilirsiniz. SGK Uzmanı tabloda tek tek anlattı.

SGK Uzmanı İsmail Sevinç, maaşı artırmanın ipucunu ve detaylarını anlattı.

2000 Öncesi SGK'lı Olan Dikkat! Maaşınızı Artıracak İpucu!

Sözcü TV yayınına katılan Sevinç, "Emekli adaylarında 'emekli aylığını yükseltebilir miyim, ne yapabilirim' düşüncesi var. Burada en temel şey ücretlerinin yüksek olması. Buna bir şey yapamıyorlar. Prim esas kazancınız yüksekse yüksek emekli aylığı alırsınız." dedi.

Gaziantep’te Ulaşıma Yüzde 80’lik Zam Talebi Gaziantep’te Ulaşıma Yüzde 80’lik Zam Talebi

Sevinç şu ifadeleri kullandı:

"2000 sonrasında ücretleriniz yüksekse daha yüksek emekli aylığı alırsınız. Aylık bağlama oranı düşük olduğu için düşük aylık alıyorsunuz."

"Gün sayısı etkili ama çok etkili değil. Gün değil ücretinizi yükseltmeye bakın. Borçlanma dönemleri oluyor."

"Borçlanma emekli aylığını artar mı? Günümüz yetmediğinde borçlanıyoruz. Mesela kadınlar doğum yapıyor, doğumdan sonra çalışmıyor, çalışmadığı için borçlanıyor."

"Mesela 1997'de işe girdiniz, 1998'de doğum yaptınız ya da askere gittiniz. 18 ay borçlanabileceğiniz süre... "

"Normal şartlarda bugün emekli talebinde bulunma imkanınız var, 17 bin lira aylık ödeniyor normalde. Asgariden borçlanırsanız 115 bin TL ödüyorsunuz, aylığa katkısı 900 TL artabilir aylığınız."

"Burada avantajlı olan şu tavandan borçlanırsanız 195 bin TL öderseniz 1850 TL daha fazla aylık alırsınız. Ödediğiniz parayı 10 yılda geri alıyorsunuz yani."

2000 sonrası borçlanmada tavan fiyatının 749 bin TL'yi bulduğunu ve maaşa yansımasının da 3 bin TL artışa yardımcı olduğunu belirterek, "Ben bunu 2000 öncesine öneriyorum. 20 yılın üzerinde amorti ediyor. Herkes kendi finansal yapısını kendi değerlendirecek" yorumunu yaptı.