Küresel piyasaların yakından takip ettiği ABD enflasyon verileri açıklandı.

Gaziantep'in Göz Bebeği Firması Çimko Çimento Halka Arz Oluyor! Arz Süreci Rakamlar Gaziantep'in Göz Bebeği Firması Çimko Çimento Halka Arz Oluyor! Arz Süreci Rakamlar

Çekirdek enflasyon aylık yüzde 0,3 beklenirken yüzde 0,4, yıllık bazda ise yüzde 3,7 beklentisine karşılık yüzde 3,8 ol

ENFLASYON BEKLENTİSİ NEYDİ?

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) şubatta aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 3,1 artması beklenirken, söz konusu verinin beklentilerden sapması durumunda varlık fiyatlarında oynaklığın artacağı tahmin ediliyordu.

New York Fed'in dün açıkladığı Tüketici Beklentileri Anketi'nde, ülkede tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisinin şubatta değişmediği, uzun vadeli enflasyon beklentisinin ise arttığını görüldü.

Buna göre, Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi şubatta da değişim göstermeyerek yüzde 3 oldu ve son 3 yılın en düşük seviyesinde kalmaya devam etti.

Gelecek 3 yıllık süreci kapsayan medyan enflasyon beklentisi ise aynı dönemde yüzde 2,4'ten yüzde 2,7'ye ve 5 yıllık süreci kapsayan medyan enflasyon beklentisi yüzde 2,5'ten yüzde 2,9'a çıktı.

ENFLASYON VERİLERİ SONRASI ALTINDA SON DURUM

Ons altın ABD TÜFE verisinin beklentileri aşması sonrası 2161,50 doları gördü, şu sıralarda 2170,62 dolarda seyrediyor. Yurt içinde gram altın fiyatı ise düşüşe geçti. Altının gram fiyatı şu sıralar 2.235 liradan işlem görüyor.

Yurt içinde dolar kuru 32,045 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.