ABD Merkez Bankası Fed faiz kararı bugün saat 21.00’de açıklanacak. Piyasa sinyal alır almaz harekete geçecek. Altının gram fiyatı içinse İslam Memiş’ten 4000 TL tahmini geldi.

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Küresel ölçekte haftanın en önemli konu başlığı olan Fed toplantısı TSİ 21.00’de sonuçlanacak. Başkan Powell ise 21.30’da kamera karşısına geçecek.

Toplantıda faizlerin sabit tutulmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bundan birkaç ay öncesinde ise Mart ayında ilk faiz indiriminin geleceğine dair kuvvetli bir beklenti söz konusuydu.

Ancak enflasyon başta olmak üzere makroekonomik verilerin ortaya koyduğu tablo ve Fed yetkililerinden gelen söylemler bu beklentinin ortadan kalkmasına neden oldu.

Mevcut durumda ise ilk faiz indirimi beklentisi Haziran ayına ötelenmiş durumda.

Fakat bir hafta önce yüzde 60’ın üzerinde seyreden indirim ihtimalinin bu seviyenin altına gerilemesi dikkat çekiyor. Dolayısıyla tahminler Haziran ayını işaret etse de bu konuda tam bir netlik olduğunu söylemek güç.

Gaziantep'te Acı Ölüm! Arap Yarımadası'nın İkinci Uzaya Giden Astronotuydu! Gaziantep'te Acı Ölüm! Arap Yarımadası'nın İkinci Uzaya Giden Astronotuydu!

ONS ALTIN İÇİN SAAT 21.30 SONRASI TAHMİNİ

Fed faiz kararı gününde ons altın fiyatı 2.158 dolar seviyesinde hareket ediyor. Uzmanlar, faiz indirim beklentilerinin ya da büyüklüğünün azalmasıyla altın fiyatlarında geri çekilme görülebileceğini dile getiriyor.

“Beklentilerin değişmemesi (2024 yılı için 75 baz puan indirim) ile birlikte şahin olmayan bir Fed görmemiz halinde altın fiyatlarında yukarı seyrin devamı görülebilir” yorumunu yapıyorlar.

İSLAM MEMİŞ'TEN GRAM ALTIN İÇİN 4000 TL TAHMİNİ

Piyasalara ilişkin yeni bir yorumda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş gram altın fiyatının ilk olarak 3000 TL psikolojik direnç seviyesini aşacağını ardından 4000 TL’yi görebileceğini belirtti. Gram altındaki bu beklenen yükselişin nedenlerini anlatan Memiş, “Dolar kuru geçen yıl 18 liraydı 28 liraya çıktı.

Şimdi 33 lira ve 40 lirayı bekliyoruz. Ons altına bakarsak 2300 dolar direnç seviyesi, orası kırılırsa yukarı doğru devam edecek. Bu da altının gram fiyatında 3500-4000 lira aralığında bir seviyeye tekabül edecek.

Asıl sorun şu, ‘Gram altın 4000 lira olacak mı’ değil, ‘gram altın bulabilecek miyiz’?” şeklinde yorumda bulundu.