Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş yatırımcılara Nisan ayı uyarısında bulunurken, gram altın karşısında euro, sterlin ve doların daha avantajlı olduğunu vurguladı.

Bu sabah global piyasalarda risk iştahı sınırlı negatif. Dolar Endeksi 104,2 seviyesinde yer aldı.

Ons altın ise Fed toplantısı sonrasında dün kazançlarını korumaya çalıştı. Kar satışlarıyla beraber 2.200 dolar seviyelerinden 2.180 dolar seviyelerine çekildi. Şu sıralar ise 2.173 dolardan işlem görüyor.

DOLAR VE EURODA SON DURUM

Karar sonrasında 3,5 ayın zirvesinde bulunan Türkiye’nin risk primi (CDS) 319 seviyesine geriledi. Dün Merkez Bankası’nın kararı sonrasında 32 lira seviyesinin altına sert bir şekilde gerileyen dolar/TL kuru bu sabah 32,15 TL civarında hareket ediyor. Aynı dakikalarda euro/TL kuru da 34,88 TL’den değerleniyor.

BUGÜN ALTIN NE KADAR, KAÇ TL?

Gram altın fiyatları Kapalıçarşı’da 2500 lirayı aşmıştı. Haftanın son işlem gününde ise gram altın 2.466 lira seviyelerinde bulunuyor. Çeyrek altın 4.347 liradan, Cumhuriyet altını da 18.027 liradan ekranlara yansıyor.

GRAM ALTIN İÇİN İSLAM MEMİŞ’TEN UYARI

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş gram altın fiyatlarında yaşanan duruma dair yaptığı değerlendirmesinde, “Gram altında her gün yeni bir rekorun kırıldığını bize göstermiş oluyor.

Milletvekillerinin Alacağı Zam Belli Olurken, Asgari Ücrette Ara Zam Başka Bahara Kaldı! Milletvekillerinin Alacağı Zam Belli Olurken, Asgari Ücrette Ara Zam Başka Bahara Kaldı!

Uzun vadede beklentimiz aynı. 3000-3500 lira aralığı ama kısa vadede biraz dikkat etmekte fayda var. Nisan ayı, mart ayına kıyasla biraz daha sakin bir seyirde geçebilir. Kâr satışlarına mahkum olan bir ons altın ve gram altın var.

Bugünlerde gram altının karşısında mesela euronun, sterlinin veya borsanın daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Zaman zaman kar satışları mutlaka olacaktır altın fiyatlarında. Buraları takip etmeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.