Gaziantep Büyükşehir Otobüslerde Klima Denetimi Yapıyor! Gaziantep Büyükşehir Otobüslerde Klima Denetimi Yapıyor!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş gergin bir hafta uyarısında bulundu, gün vererek "Haftayı ikiye ayırın" dedi.

Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 45'e çıkarma kararı sonrası dolar ve euroda yaşanan hareketlilik sürüyor.  Dolar kuru güne 30,34 lira seviyesinde başladı. Euro ise 32,91'den işlem görüyor.

Gram altın haftanın ilk işlem gününde bin 977 liraya yükseldi. Peki haftanın alım fırsatları neler? Borsa, euro, dolar mı kazandırır yoksa gram altın mı? Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, tv100.com'daki yazısında dikkat çeken uyarılarda bulundu:

Bu gelişmeler dolar ve dolar karşısındaki tüm enstrümanlarda hareketliliğe neden olacak. Ortalık zaten gergin. Ortadoğu’da ABD-İran gerginliği piyasaları geren önemli bir gelişme.

İki ABD askerinin ölmesi, 24’ünün yaralanması jeopolitik risk açısından önemli olacak. Para piyasaları açısından da oldukça gergin geçeceğini söyleyebilirim. Belirsizlik ve jeopolitik risk gerilimleri. Piyasalarda bu hafta takip edeceğim bant aralıkları şöyle:

Geçen haftayı yüzde 2,16’lık yükselişle 8 bin 346 puandan tamamlamıştı. Yılın ilk çeyreği ile alakalı 9 bin puan öngörüm devam ettiğinden yükselişler sürpriz değil. Şubat’ta yükselişin devamını bekliyor olacağım.

8.100-8.800 puan aralığına odaklandım. Önce hedef olarak 8 bin 600’ü, düzeltmelerde 8 bin 100’ü görsek de trend yukarı. Ondan sebep geniş bant aralığına odaklanmalı.

30,09 lira seviyesinden kapanış yapmıştı. Bu hafta uluslararası piyasalarda doların değer kazanmasını bekliyorum. Çünkü Fed var. Yani, dolar endeksi (dxy), güçlü duruşunu koruyabilir.

Dxy, 102-104 bandında gezinir. 103,29 seviyesinden kapanış yapmıştı. Fed nedenli bu hafta 104 seviyesinin üzerini test edebilir. Yükselişleri çıkış fırsatı olarak göreceğim.

Toparlayacak olursam Fed’e kadar dolar güçlü. Fed’e kadar dolar karşısındaki enstrümanlar alım fırsatı sunar. Haftayı ikiye ayırmakta fayda var. Çarşamba akşamı ve sonrası.

Editör: Haber Merkezi