IMF Başkan Yardımcısı'ndan Mehmet Şimşek'e Övgü! Biz de Bu Politikayı Tavsiye Ederdik! IMF Başkan Yardımcısı'ndan Mehmet Şimşek'e Övgü! Biz de Bu Politikayı Tavsiye Ederdik!

MEB tatil süresini kısaltıyor, okul 200 güne çıkıyor. Bakanlık Kasım ve Nisan aylarındaki ara tatil uygulamasına devam etme kararı alırken, yaz tatilinin ise kısaltılmasına yönelik çalışma başlattı.

Bakanlığın, masasında ise okul süresinin uzatılması ve yaz tatilinin kısaltılması olduğu ortaya çıktı. "Nisan ve Kasım ayında ara tatiller devam edecek fakat okul günü uzayacak yani tatiller devam edecek ama öğrencilerin okula gitme süresi uzayacak." diyen Topçu, detayları da paylaştı.

Habertürk Muhabiri Topçu canlı yayında şu ifadeleri kullandı; "Peki bu nasıl olacak? Bakanlığın masasında olan bu çalışma ile 180 gün olan eğitim öğretim iş gününün 200 güne çıkarılması planlanıyor. Toplamda öğrencilerin eğitim öğretim iş günü yaz tatilinden kısalacak ve öğrenciler böylelikle daha çok okula gidecekler."

"Eğitim öğretim yılı içerisinde öğrenciler toplamda 180 gün okula gidiyor ancak bu süre kar tatilleri hava muhalefetleri gibi sebeplerle bazen kısalabiliyor. Ancak okul başladıktan ve bittikten sonraki o bir haftalar da verimsiz olduğu için 180 gün olan gün sayısı 160 güne kadar düşebiliyor."

"Bu çalışmada gelişmiş ülkeler örnek alınacak. Gelişmiş ülkelerde de bu gün sayısı 200 günün üzerinde Milli Eğitim Bakanlığı da bu doğrultuda çalışmalarını yürütüyor."

"Kasım ve Nisan aylarındaki birer haftalık ara tatil uygulamasının devam etmesi planlanırken 180 gün olan eğitim öğretim iş gününün 200 güne çıkarılması için Bakanlık bu doğrultuda çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan Hollanda'da okula gitme gün sayısının 200 olması dikkat çekerken, söz konusu çalışmayla ilgili 'Hollanda formülü' iddiası gündem geldi.

Finlandiya, Hong Kong, Almanya ve Yeni Zelanda'da 190 gün, Singapur'da 193 gün, Kanada ve Şanghay'da 194 gün, Hollanda'da 200, Japonya'da 210 gün Güney Kore'de 220 gün öğrenciler okula gidiyor.