Merkez Bankası Yeni Başkanı Fatih Karahan Oldu

Gaziantep'te Evlerine Cam Balkon Yaptıranlara Kötü Haber! Yargıtay'dan Emsal Karar! Gaziantep'te Evlerine Cam Balkon Yaptıranlara Kötü Haber! Yargıtay'dan Emsal Karar!

Merkez Bankası Başkanı Yardımcısı Dr. Karahan'ın hayatına detaylı olarak bakalım. 1982 yılında doğan Fatih Karahan, yüksek lisans ve doktorasını 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi'nde tamamladı. 28 Temmuz 2023 tarihinde Merkez Bankası Başkanı Yardımcılığına atanan Fatih Karahan, 10 yıl boyunca New York Merkez Bankası'nda görev yaptı.

1982 yılında Eskişehir'de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi'nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası'nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022'de Amazon'da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022'de Amazon'da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na atanmıştır.

Editör: Mustafa İYİTÜTÜNCÜ