İkinci el piyasasında durgunluk sürerken ekonomist Muhammet Bayram, "Aracınızı satmak için doğru dönem değil ama eğer nakit paranız varsa ikinci el otomobil almak için doğru dönem. Arefe günü satışlar ciddi bir şekilde artacak!” değerlendirmesini yaptı.

AKP Gaziantep İl Başkanı Kim Olacak! Ana Gündem Oy Kaybı! AKP Gaziantep İl Başkanı Kim Olacak! Ana Gündem Oy Kaybı!

Posta'ya konuşan Bayram, "Sıfır otomobil fiyatlarında yaşanan yükseliş ikinci el fiyatlarına da yansıdı. Geçtiğimiz ay ikinci el otomobil fiyatlarında yüzde 2 ile 3 oranında artış gözlemliyoruz. Ancak etiket fiyatları artmış olmasına rağmen, düşük talep sebebiyle reel fiyatların halen sabit olduğunu söyleyebiliriz." dedi.

Vatandaşların bayram öncesi araç alımına yöneldiğini belirten Bayram, “Eğer nakit paranız varsa ikinci el araba almak için doğru dönem diyebiliriz. Alırken eğer kredi ile alacaksınız bu bir arabayı da bankaya alıyor olmanız anlamına gelecektir. Eğer nakit paranız daha fazlaysa cüzi bir kredi çekilip bir araç alma noktasına gidilebilir. Ya da peşin para ile alacaksanız ikinci el bir araç alınabilir” diye konuştu.

Bayram şu ifadeleri kullandı: "Mevduat faizleri yüksek seviyede seyrediyor. Vatandaşlar şu an için araç alma ihtiyaçlarını erteleyerek paralarını daha verimli şekilde değerlendirebilirler.

Öte yandan aracınızı satmak için doğru bir dönem değil. Çünkü satış fiyatları bir aylık geri geliyor. Ama sattığınız tutarı bankaya koyup bankada değerlendirmek daha cazip hale geldi diyebiliriz. Önümüzdeki dönemlerde daha sıkı para politikası uygulanacağı göz önünde bulundurulursa 2024 senesinin ilk ortasına kadar bu sıkışıklık devam edecek diyebiliriz."