Göktürkçe Türk yazısı nasıl yazılır? Türk kelimesinin Göktürk harfleriyle yazılışının en kabul gören hali 𐱅𐰇𐰼𐰚 şeklidir.

Asıl okunuşu "Türük" olması ihtimali yüksektir. Bilge Kağan Anıtı başta olmak üzere Orhun anıtlarında "Türk" ismi genellikle bu şekilde yazılmaktadır.

[Yazı Üstüne Küçük Yazı Yazma] AͥSͣlͫan ve MͥoͣrͫTis İçin Tıklayın...

Göktürkçe Türk Yazısı Nasıl Yazılır? Göktürkçe Türk Kopyala

Göktürkçe Türk Yazısı Nasıl Yazılır

Klavyeden Göktürkçe Türk Yazısı yazmak, Türklük yazısı yada Ftnh kopyalamak için aşağıdaki aracı kullanabilirsiniz.

Eski Göktürkçe Türk yazısı için yapmanız gereken 𐱅𐰇𐰼𐰚 - 𐱅𐰇𐰼𐰰 , Ftnh bu Göktürkçe yazılarını aşağıdaki butona kopyalayıp yapıştırmak olacak.

Örneğin, Ctrl+C basıp yazıyı kopyalayın daha sonra CTRL+V kombinasyonu üzerinde boşluğa yapıştırın. Bu arada daha detaylı ve kolay bir şekilde yapmak için göktürkçe türk buradan yapabilirsiniz.

Göktürkçe alfabe Türk yazısı

Bu şekilde Göktürkçe alfabe Türk yazısı, Türklük yazısı kopyala ve Instagram profiline Göktürkçe Türk yaparak şekilde nick oluşturabilirsiniz.

Bilge Kağan Anıtı başta olmak üzere Orhun anıtlarında "Türk" ismi genel olarak bu şekilde yazılmaktadır. Dahası yazıtlarda "Türk" adının Göktürkçe şeklinde yazıldığı da görülmektedir.

Hüseyin Namık Orkun 1940'ta basılan, "Türk Sözünün Aslı" adlı eserinde bir değerlendirme yapmıştır. Orkun'un tespitine göre ilk başlarda "Türük" şeklinde ifade edilen Türk adı zamanla tek heceli hale gelip "Türk" şeklini almıştır.

Yani Göktürk yazıtlarındaki bu ikilik bu sebeple ortaya çıkmaktadır. Klavyede Türk Bayrağı Yapmak İçin Tıklayın

Göktürkçe Ne Demek?

Göktürkler yada Kök Türkler (Göktürkçe: Kök Türük yada ???? Türk; Çince: 突厥/تُكِئ; pinyin: Tūjué), Ortaçağ'da Orta Asya'da göçebe bir Türk halkları konfederasyonuydu.

Türk kelimesi Nasıl Yazılır?

TDK kurallarına göre Türk kelimesinin ilk harfi büyük yazılır. Türk kelimesi çoğul eki aldığında kesme işaretiyle ayrılmaz. TDK ve Dil Derneği bu konuda aynı görüştedir.

Göktürk Yazısı Nasıl Yazılır?

Göktürk alfabesiyle herhangi bir yazıyı yazmadan önce, Göktürk yazısının sağdan sola doğru yazıldığını bilmelisiniz. Bir kelimenin ilk harfi, en sağdaki harftir. Tasarımda kullanmak üzere bu adı yukarıdan aşağı yazmanız gerekiyorsa, bunda da sakınca yoktur.

Göktürkçe Sayılar Nasıl Yazılır?

Eski Türkçedeki sayılar, günümüzden pek bir ayrımı olmaksızın özdeştirler. Bakıldığında Orhun Yazıtları’nda sayılar, yazı ile belirtilmiştir.

Sözcük düzeyinde kalan bu sayıların, rakamla yazılışı kaynaklarda bulunmamaktadır. Göktürkçede ya rakam tamgaları bulunmamaktadır.

Eski Türkçede sayılar

bir (1) éki (2) üç (3) tört (4) biş (5) altı (6) yiti (7) sekiz (8) tokuz (9) on (10) yigermi (20) otız (30) kırk (40) élig (50) altmış (60) yitmiş (70) sekiz on (seksen) (80) tokuz on (toksan) (90) yüz (100) min (1,000) tümen (10,000) Ortalardan bir sayı, 19 : tokuz yigerme

Göktürk alfabesinde kaç harf var?

Orhun alfabesinde 38 harf vardır. Bu harflerin 4 tanesi ünlü, geriye kalan 34 tanesi ünsüz işaretleridir. göktürk alfabesi

Tengri Biz menen Göktürkçe nasıl yazılır?

Cümlenin aslı "Tengri bizin birle" şeklindedir. “Tanrı bizimle” demektir. Türkler tarafından birçok yerde kullanılmıştır. SSCB'ye karşı savaşan Türkistan logosunda bu slogan yazmaktadır.

Twitter Profil Görüntüleme Nasıl Yapılır? Elon Musk Detayı Twitter Profil Görüntüleme Nasıl Yapılır? Elon Musk Detayı

Göktürkçe Türk Yazısı Duvar Kağıdı

 

Göktürkçe Klavye Uygulama

Göktürkçe uygulama üzerinden yazmanınız için gereken iOS ve android için uygulamaları derledik. Göktürkçe Klavye Android İNDİR Tamgalar'dan kalın ve incesi olanlar kalın sola, ince sağa gelecek şekilde sıralanmıştır. Uygulama yüklendikten sonra klavyeyi ayarlarda ki diller ve giriş sekmesinden aktif ediniz. Göktürkçe Klavye iOS İNDİR