Altın fiyatları geçtiğimiz hafta konuşan Fed Başkanı Powell’ın ardından rekor seviyelere yükseldi. Buradan destek bulan gram altın fiyatı da 2300 liranın üzerini görerek tarihi zirvesini yeniledi.

Bu gelişmelerle canlı altın fiyatları 12 Mart 2024 Salı günü de başta gram ve çeyrek altın fiyatları ile sorgulanıyor. Piyasadaki hareketlilik devam ederken Ekonomist Filiz Eryılmaz ve Piyasa Uzmanı İslam Memiş çok kritik yorumlarda bulundular. Saat 15.30’a dikkat!

Gaziantep AKP İl Başkanı Kim Olacak? Gaziantep AKP İl Başkanı Kim Olacak?

Fed, süreci temkinli duruş ile devam ettirmeye çalışırken bugün 15.30’da çok kritik olan Şubat ayı ABD enflasyon verisi açıklanacak. Bu kapsamda ülkede enflasyonun yüzde 3.1 seviyesinde sabit kalması bekleniyor.

Uzmanlar beklenti altında kalabilecek ve ekonomik soğumaya işaret eden verilerin devamı halinde Fed’in istediği manevra alanına sahip olabileceğini dile getiriyor. Ayrıca veri sonrasında para ve değerli metal piyasasında hareketliliğin daha da artabileceği ifade ediliyor.

GRAM ALTIN BUGÜN NE KADAR, KAÇ TL?

Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam rakamlarının değerli metallerde son dönemde yaşanan yükselişi teyit etmesi kazanımların korunmasını sağlıyor. Bu kapsamda bugün ons altın fiyatı 2190 doların üzerine kadar yükseldi. Şu sıralar ise 2.184 dolardan işlem görüyor.

Yurt içine bakıldığında 32 liranın üzerinde bulunan dolar/TL kurunu görüyoruz. Hem ons altın hem de dolardaki yükseliş ise gram altın fiyatı için geçtiğimiz haftadan bu yana peş peşe tarihi zirveleri getirdi. Bugün altının gram fiyatı 2.378 lira seviyelerinde bulunuyor. Çeyrek altın 4.137 TL ve Cumhuriyet altını 17.434 TL’den değerleniyor.

İSLAM MEMİŞ’TEN GRAM ALTIN TAHMİNİ

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise şu yorumu yaptı: “Ons altında 70-80 dolar civarında bir kâr satışı, yani 2100 dolar seviyesine kadar bir gevşeme bekliyorum. Bu da gram altının kısmen geri çekilmesine neden olabilir. Ancak düşüşler kalıcı olmayacaktır.

Altın fiyatlarında kısa vadeli bu kâr satışı ile birlikte yeni rekorlar görmeye devam edeceğiz. Özellikle hedef 3000 TL seviyesi, 3000 liranın üzeri de görülecek ama bu yıl altın fiyatları için beklentimiz şu yöndeydi.

‘Altın 2024’te altın çağını yaşayacak’ iddiamız vardı. Daha 2024’ün ilk çeyreğindeyiz ve bu iddiamız gerçekleşiyor. Gram altın her yıl olduğu gibi yatırımcısına en çok kazandıran emtia olma özelliğine sahip” dedi.