Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, '20 Mart' gününe dikkat çekerek, dolar karşısındaki tüm yatırım araçları (altın, gümüş, euro, sterlin) için alarm zillerini çaldı. İslam Memiş, "Birilerinin canı yanacak" uyarısında bulundu.

Gram altın ve gümüş alma zamanı geldi mi, yoksa satma zamanı mı? Finans analisti İslam Memiş, bu soruyla birlikte tüm yatırım araçları için tahminlerini açıkladı.

İslam Memiş, '20 Mart' uyarısında bulunurken, "Birilerinin canı yanacak" diyerek öngördüğü gelişmeyi açıkladı. Borsa İstanbul değerlendirmesi yapan İslam Memiş, "Borsa İstanbul yüzde 1.75'lik değer kaybı ile dün günü tamamladı.

Satışlar bitmedi, 8750 ve 8400 puanı bekliyoruz demiştim. Yıl içinde gümüş tarafını bekletiyoruz, borsadan çıktığımız para ile. Satışların devam edeceğini tahmin ediyorum kısa vadede borsa tarafında" dedi.

İslam Memiş, döviz tarafını şöyle değerlendirdi: "Dolar TL 32.09. Yön yukarı. Beklentimiz bu yönde. Bazen önüne gelenler paylaşım yapıyor, dolarda sert düşüşler olacak diye. İnanmak istiyor buna.

Bu Vitamin Alzheimer Olasılığını Düşürüyor! Bu Vitamin Alzheimer Olasılığını Düşürüyor!

Böyle bir düşünceniz varsa, böyle bir şey yok şimdilik, olursa açıklarım. Şu anda ekonomik koşullar buna uygun değil. Euro-dolarda 1.10 bandını takip edecektik. Dar bant aralığına sıkıştı. 20 Mart'a kadar devam edebilir bu. Salı günü açıklanan ABD enflasyon verisini takip ediyorduk. Bu alım fırsatları çok kalıcı olmayacak, yön yukarı uyarımız vardı.

Enflasyon yüzde 3.2 olarak açıklandı ve yüksek çıktığı için gözler Fed'e odaklandı. Fed'in faiz indirimine dair işaret almak istiyor piyasalar. Benim öngörüm haziran itibarıyla Fed'in faiz indirimlerini başlatacağı yönünde.

Bu da dolar karşısındaki tüm varlıkları pozitif etkiler anlamına geliyor. Altın, gümüş, sterlin, euro pozitif etkilenir. 20 Mart'taki faiz kararı beklendiği için 1 hafta boyunca piyasalarda sıkıcı bir hafta göreceğiz. Dar bant bir piyasa göreceğiz. Faiz kararından sonra yeniden bir fiyatlama olacak. Bir hafta boyunca sıkıcı, baskı altında bir süreç bizi bekliyor olacak."

Fed'in 20 Mart'taki faiz kararına dikkat çekerek, "20 Mart'ta Fed'in pas geçeceğini tahmin ediyorum. Bu süreçte altın, gümüş, sterlin-dolar paritelerinde gerileme görürseniz bunu alım fırsatı olarak değerlendirin. Ben sizi mayıs ayına hazırlıyorum demiştim. Beklemediğiniz sürpriz gelişmelerle karşı karşıya kalacaksınız mayıs ayında" dedi.

İslam Memiş, şöyle devam etti:

"Gram altında fiziki altın tarafında 2400'ün altına kadar geriledi. 2390'a kadar geriledi. 2395'e aldığım altınımı bekletiyorum ben. Altının onsunda da gerileme gördük. 2188 dolara kadar yükselmişti. Satışlar devam etti, 2155 dolara kadar geriledi.

Ons tarafta devam edeceğini tahmin ediyorum ben gerilemenin. Gram altın tarafında geri çekilmeler sınırlı kalır. Doların güçlü olduğu her ortamda, dolar karşısındaki varlıkların TL karşılığı hesaplıdır. Gram altını bağlamıyor bu ons altın geri çekilmeleri. Düşüş yönünde gram altında çok iyimser olmayın. Kısmi geri çekilmeler yaşanacaktır.

Burada 2400 altına sarkınca 2395'ten bir maliyet yaptım, bu fiyatlar haziranda 2500-2700, yılın son çeyreğinde 3000 lira olacak. 3000 lira üzerinde rakamlar var. Kabaca 3000 lira radarımızda olacak bizim."

Gümüş, petrol fiyatları ve Bitcoin değerlendirmesi yapan İslam Memiş, şunları söyledi: "Gümüş onsunda asıl hedef 26 dolar. Şu anda 24.72 dolarda gümüş onsu. Yüzde 2.5 primle tamamlıyor.

Hedef 26 dolar seviyesi. 25.37 TL gümüş gram. Gram gümüşte hedef 26 lira. Petrol fiyatları 80-85 dolar aralığında. Yüzde 0.40'lık artış var. Petrol fiyatlarında indirim gibi bir haber oldukça zayıf.

Bitcoin 73 bin 710 dolara kadar yükseldi. Burada birileri ters köşe olacak, birilerinin canı yanacak. Kimin canı yanacak bilmiyorum ama burada sağlam düzeltme yapması lazım. 74 bin dolar direnci var Bitcoin'de yukarıda.

Bakalım ne zaman kar satışları gelecek. Fed'in faiz kararı pas geçilirse hazirana gözler çevrilecek ve indirim süreci göreceğiz. Bu yıl o yüzden emtia fiyatlarının yolu açık."